FordHaftanın Otomobili

HAFTANIN OTOMOBİLİ: FORD PUMA

Ford’un artık B Crossover sınıfında yeni, daha sportif bir temsilcisi var: Puma. Sınıfının genel boyutlarıyla uyumlu olan Puma, 4186 mm uzunluk, 1805 mm genişlik, 1536 mm yükseklik ve 2588 mm dingil mesafesine sahip. 456 litrelik bagaj arka koltuklar yatırılınca 1216 litreye ulaşıyor. Rakiplerinden farklı olarak akıllı bagaj kapağı ardındaki Megabox isimli, 80 litrelik, ıslak malzeme taşımaya özel olarak tasarlanmış yükleme alanı da sunuluyor.

Otomobilin tasarımına baktığımızda Ford’un en sportif ve dinamik çizgilerini taşıdığını görüyoruz. İri far ve ön panjuru olduğundan büyük görünmesini sağlamış. İçerisinde özellikle arka koltuklardaki yaşam alanı ise sınıfının genelinde olduğu gibi kısıtlı. Ön koltuklar ise uzun boyluların da rahat edeceği genişlikte. Yüksek sürüş pzosiyonu, rahat koltuklar ve ergonomisi başarılı şekilde ayarlanmış olan direksiyon ile trafiğe hakim, konforlu bir sürüş pozisyonu sunuluyor.

Zengin donanım listesinde 12,3 inçlik dijital gösterge grubu ve 8 inçlik dokunmatik multimedya ekranı dikkat çekiyor. Güvenlik donanımları arasındaki, Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Şerit Takip ve Şerit Hizalama, Ford Co-Pilot360, Çarpışma Önleme Yardımcısı ve Acil Durum Manevra Destek Sistemi sürüş güvenliğini arttırıyor.

Puma’nın motor seçenekleri arasında 1.0 EcoBoost 95 HP, 125 HP ve 155 HP hibrit seçeneklei bulunuyor. Otomatik şanzıman sadece 125 HP’lik EcoBoost ile alınabiliyor. Dolayısıyla bu sınıfta en çok rağbet gören tercih olan otomatik şanzımanı sunan 1.0 EcoBoost 125 HP 7 ileri otomatik de en çok satılan Puma oalcaktır. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanması 10,2 saniye olan Puma’nın maksimum hızı ise 190 km/s olarak belirtiliyor. Ortalama yakıt tüketimi ise 4,9 lt/100 km.

Motor ve şanzımanı uyumlu çalışan Puma’nın makul hızlanma ve tüketim dengesini kurabildiğini görüyoruz. Puma’nın direksiyonuna geçtiğimizde markanın dinamik sürüş karakterine sahip olduğunu görüyoruz. Direksiyon geri bildirimleri başarılı olan otomobil çevik bir sürüş karakterine sahip. Süspansiyon sistemi de dinamik ayarları sayesinde karoserin virajlardaki salınımı kontrol altında tutulabiliyor.

Genel Ford Puma, tasarımıyla olduğu gibi sürüş özellikleriyle de sınıfının canlı modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Fiyatlar:

1.0 EcoBoost 95 HP 6 ileri manuel Style 212.100 TL

1.0 EcoBoost 125 HP 7 ileri otomatik Style 229.300 TL

1.0 EcoBoost 155 HP MHEV Hibrit 6 ileri manuel ST-Line 345.600 TL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir