HaberHyundai

Türkiye’de üretilen en güçlü otomobil: HYUNDAI i20 N

Hyundai i20 N, 2021 yılının ilk çeyreğinde İzmit’te üretime başlayacak ve Türkiye’de de satılmaya başlanacak. Türkiye’de üretilen en güçlü otomobil olan Hyundai i20 N’de Hyundai Motorsport imzalı 1.6 litre 204 HP’lik turbo benzinli motor kullanılıyor.

Motor 1.750 ile 4.500 d/d arasında 275 Nm’lik maksimum torka ulaşabiliyor. Altı ileri vitesli manuel şanzımanla sunulan araç önden çekişli olarak üretiliyor. Hyundai N mühendisleri i20 N’de özel bir turbo sistemine yer vermiş. N intercooler ismi verilen parça ve su sirkülasyonu ile soğutulan turbo motor, 350 bar’lık yüksek basınçlı enjeksiyon rayıyla daha hızlı yanma ve daha verimli bir karışım sağlıyor.

1190 kg’lik boş ağırlığa sahip Hyundai i20 N, i20 WRC Coupe ile aynı ağırlıkta. Bu ağırlık, aracın sınıfındaki en iyi ağırlık değerine sahip olduğunu gösteriyor. Tüm bu veriler ışığında Hyundai i20 N’in 0-100 km/s hızlanması sadece 6.7 saniye sürerken maksimum olarak 230 km/s hız yapabildiği belirtiliyor.

Otomobilin ön tekerleklere gelen gücünü kontrol etmek için torsiyon dişli tip Mekanik Sınırlı Kaymalı Diferansiyel kullanılıyor. Bu sayede daha sportif ve daha çevik bir sürüş için optimum çekiş elde edilmiş. Hyundai i20 N’in özellikle virajlarda yol tutuşunun maksimum sevieyelerde olduğu belirtiliyor. Hyundai mühendisleri, yol tutuşu için güncel i20’nin şasisini, süspansiyonunu, frenlerini ve direksiyonunu baştan sona modifiye ederek i20 N için adeta özel olarak yeniden üretmiş. Hyundai i20 N için geliştirilmiş özel şasi, her yolda ve her türlü hava koşulunda daha sorunsuz yol tutuşu sunabiliyor. Pist performansı için 12 farklı noktadan güçlendirilen bu şasi, bazı yerlerde ek dirseklere ve bağlantı parçalarına sahip.

Hyundai i20 N’de daha fazla sportif sürüş için N Grin ismi verilen elektronik kontrol sistemi de var. Hyundai i20 N, beş farklı sürüş modu ile sürüş kişiselleştirme konusunda sürücünün daha özgür olmasını sağlıyor. Normal, Eco, Sport, N ve N Custom’dan oluşan sürüş modları ile motorun, Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), egzoz sesini ve direksiyonun tepkilerini ayarlıyor. N Custom modunda sürüş için gerekli olan parametreleri sürücü istediği gibi kendi ayarlayabiliyor. Daha sportif sürüş keyfi için Elektronik Denge Kontrolü (ESC) üç aşamada kullanılabiliyor (açık, spor ve tamamen kapalı).

Beş kapılı hatchback i20 modellerine göre i20 N’de 40 mm daha büyük bir ön disk kullanılmış. Bu sayede etkili bir fren performansı sunuyor. Hyundai i20 N, 12.0 gibi azaltılmış direksiyon oranı ve elektronik motor destekli hidrolik direksiyon sistemi (C-MDPS) sayesinde de daha güvenli ve daha hassas bir sürüş vaat ediyor.

Güncel i20’den 10 mm alçak olan araç i20 N’de ön tarafta turbo motor için daha geniş bir hava girişine sahip tampon kullanılmış. Ön ızgara da N logosu bulunuyor. Kırmızı şeritlere sahip tampon altı spoylerle sportiflik pekiştiriyor. Arkada ise WRC’den esinlenilmiş bir tavan spoyleri bulunuyor. Bu aerodinamik parça, sportif görünümün yanı sıra yere basma kuvvetini de artırıyor. Araçta kullanılan tek egzoz çıkışı da motorun yüksek performans potansiyelini ortaya koyuyor.

i20 N, nubuk döşemesinin üstünde N logolu koltuklar sunuyor. Üç kollu N direksiyon simidi, N vites topuzu ve N pedal takımıyla üretilen aracın tamamen siyah kokpitinde mavi renkli ambiyans ortam aydınlatması kullanılmış. Dijital gösterge ve AVN dokunmatik ekran özelliğine sahip araçta üçlü LED anlık takip sistemi de var. Bu ekranda yağ ve motor sıcaklığı haricinde vites değişim zamanını gösteren uyarı ışığı da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir