HaberMercedes-Benz

Mercedes-Benz S-Serisi’den Yeni Haberler Var!

Geri sayım devam ediyor! Eylül ayında dünya lansmanı gerçekleşecek olan Yeni Mercedes-Benz S-Serisi’nin üçüncü ön gösteriminde iç mekanla ilgili detaylar paylaşıldı. Adeta bir yap/boz bulmacası gibi parçaları teker teker gösteren Mercedes-Benz bu tanıtım terchiyle merakımızı sürekli canlı tutuyor. Üçüncü ön gösterimi anlatmadan önce ilk ikisinde nelerden bahsettiğini de kısaca bir hatırlayalım.

Yeni Mercedes-Benz S-Serisi’nin ilk ön gösterimi, ikinci nesil Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi olan “My MBUX” teknolojilerinin tanıtımıyla gerçekleşmişti. OLED teknolojisine sahip beş adede kadar artırılabilen büyük ekranlar sunuuyor. MBUX insan odaklı bir yaklaşım sergiliyor. Kişiselleştirme ve sezgisel kullanım olanakları çok daha kapsamlı. Bu sadece arka koltuklar için değil, aynı zamanda sürücü için de geçerli. Örneğin, yeni 3-Boyutlu dijital gösterge paneli, bir düğmeye basıldığında derinlik algısını artırıyor. Böylece özel 3-boyutlu gözlük takmaya gerek kalmadan gerçek derinlik etkisi elde ediliyor. Akıllı Sesli Komut Sistemi “Hey Mercedes” daha da gelişmiş bir diyalog yeteneğine sahip. Böylece bazı eylemler “Hey Mercedes” etkinleştirme kalıbına gerek olmadan da gerçekleştirilebiliyor.

Mercedes-Benz S-Serisi’nin ikinci ön gösteriminde güvenlik teknolojilerine ağırlık verilmişti. Yeni S-Serisi, arka koltukta seyahat eden yolcuları için, önden gelen darbelere karşı açılan hava yastığının sunulduğu ilk otomobil olarak tanımlanıyor. Yeni S-Serisi ayrıca “E-ACTIVE BODY CONTROL”adı verilen sistemle beraber çalışan yeni “PRE-SAFE Impulse Side” teknolojisi sayesinde yandan alınan darbelerde aracı yükselterek çarpmanın zeminini değiştererek yolcularını koruyor. Bir diğer yenilik olan Arka Aks Yönlendirmesi sayesinde Yeni S-Serisi, arka aksındaki direksiyon açısını 10 dereceye kadar artırarak neredeyse kompakt bir otomobil kadar kıvrak bir yapı sunma iddiasında.

S-Serisi ile seyahat etmek her zaman dingin ve huzurlu, ayrıca çalışmak da her zaman rahattır. Kısa ve uzun şasi versiyonunda da S-Serisi’nin ön ve arka koltuklarında sunulan konfor seviyesi iyileştirildi. İç mekanda sunulan genişlik hissi ve ferahlığı da arttırıldı. İç tasarımında ise mimarlık ve yat tasarımından öğelere yer verildi. Beş adede kadar ekran ile ön veya arkada kullanıma sunulan geniş dekoratif alanlar dikkat çekiyor. Gerçek alüminyumdan süslemelerle desteklenen açık damarlı ahşap yüzeyler iç mekandaki lüks ve kalite algısını arttırıyor.

LED teknolojisi etkileşimli bir iç aydınlatma da yeni nesille birlikte geliyor. Sürüş destek sistemlerine entegre edilen Aktif ambiyans aydınlatması uyarılar için görsel destek sağlıyor. Örneğin, Aktif Kör Nokta Yardımcısı, yaklaşan bir çarpışmayı kırmızı ışık animasyonuyla haber veriyor. Buna ek olarak, örneğin havalandırma veya “Hey Mercedes” sesli asistan etkinleştirildiğinde de aydınlatma sistemi geri bildirim sağlayabiliyor.

Aktif ambiyans aydınlatması, ENERGIZING Paketi ile entegre edilmiş durumda. Kullanıcının bir düğmeye dokunarak veya sesli komut sistemi üzerinden etkinleştirebildiği bütünleşik “Fit & Healthy” seçeneği, S-Serisi’nde önemli oranda iyileştirilen farklı konfor sistemlerini programlarla bir araya getireren bir deneyim ortamı yaratıyor. Sistem eşzamanlı olarak örneğin, yorgun olduğunda canlandırıcı ve stres seviyesi yüksek olduğunda rahatlatıcı olmak üzere iç mekanda o ana uygun bir atmosfer yaratıyor. ENERGIZING COACH, araç ve yolculuk bilgilerine uygun bir fiziki kondisyon veya sağlık programı bile önerebiliyor. Sürücünün bir akıllı telefon veya akıllı saat takması halinde uyku kalitesi ve stres seviyesi bilgileri de akıllı algoritmaya dahil ediliyor. ENERGIZING Koltuk Sistemi koltukların elektrikli kumanda özelliğini kullanıyor. Sürücünün bu programı seçmesiyle, sistem koltuk minderlerini ve koltuk sırtlıklarını, sürücü veya ön yolcu tarafından belirlenen koltuk ayarına (“Başlangıç” konumu) göre yolculuk esnasında tekrar tekrar hafifçe ayarlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir