HaberHyundai

YENİ HYUNDAI i20

Ağustos ayı sonunda üretimine başlanan Yeni i20, artık Türkiye yollarına çıkıyor. Jump donanımlı, 1.4 litre MPI 100 HP Benzinli motor ile 158.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaya başlandı. 6 ileri vitesli otomatik şanzımanlısı için ise 179.000 TL isteniyor. Bir diğer benzinli motor seçeneği ise 1.0 litre Turbo benzinli 100 HP sadece 7 ileri vitesli, çift kavramalı otomatik olan DCT ile satılıyor. 1.0 Turbo DCT, Style donanımıyla 201.000 TL’den satılıyor. Artık dizel motor sunulmayan i20’de 1.0 litre 48V yarı hibrit 100 HP 7 DCT ise Style Plus donanımıyla 218.000 TL’den satılıyor.

İlk kez 2008 yılında tanıtılan ve 2010 yılından itibaren Türkiye’de üretilmeye başlanan Hyundai i20, zengin motor seçenekleri ve uzun garanti süreleriyle tüketicilerin ilgisini çekiyor. Üçüncü nesil Hyundai i20 ise sadece yenilenen tasarımı ve gelişmiş teknolojisiyle değil, genişletilen boyutları ve yenilikçi motor seçenekleriyle de öne çıkıyor.

Hyundai’nin izmit fabrikasında ürettiği i20 modeli, BC3 kasa koduyla ve yepyeni bir platform ile geliyor. Model için özel olarak geliştirilen bu platform, daha rijit ve daha dinamik bir sürüş için ekstra mukavemetli çelikten üretiliyor. Hyundai’nin kendi ürettiği bu sağlam çelik, burulmalara ve kazalarda yaşanabilecek olası bükülmelere karşı daha dayanıklı. Bağlantı ve kaynak noktaları geliştirilen Yeni i20, böylelikle sınıfının en güvenilir modellerinden biri olmayı hedefliyor.

Dizel motora yeni nesil i20’de yer verilmezken bu kez 1.0 litre turbo beslemeli motoruyla beraber ilk kez 48 voltluk hafif hibrit versiyona geçiş yapılıyor. Bu sayede oldukça ekonomik yakıt tüketimi elde edilirken aynı zamanda performansdan da ödün verilmediğinin altı çiziliyor.

Yeni Hyundai i20, önceki nesle göre sıra dışı bir tasarımla gelerek markanın “Duygusal Sportiflik” tasarım felsefesini gösteriyor. Bu tasarım felsefesinin amacı, otomobille kullanıcısı arasında duygusal bir bağ oluşturmak. Altı çizilen bir diğer kriter ise Hyundai’nin yeni nesil modellerinde vurguladığı ayırt edici yeni görünümle sıradanlıktan uzaklaşmak.

Yeni i20’ye dinamik görünümlü ön ve arka tamponlarının yanı sıra yeni radyatör ızgarası da şık bir karakter sağlıyor. Yeni i20 ilk bakışta yeni far grubuyla dikkat çekiyor. LED far ve stoplar i20’nin özgün tasarımını gösterirken, mercekli sis farları ve üçgen havalandırma kanalları ile tasarıma hareket kazandırılmış. Kama şeklindeki gündüz sürüş farları ve elmas tarzı ön ızgara ile i20 modern öğelerini gösteriyor.

Yeni Hyundai i20’nin uzunluğu 5 mm artarak 4040 mm’ye, dingil mesafesi ise 10 mm artarak 2580 mm’ye çıkartılmış. Yeni i20’nin 1775 mm’lik genişliği ile ikinci nesle göre 41 mm genişletilmiş. Bu sayede ön koltuklarda 30 mm, arkada ise 40 mm omuz genişliği arttırılmış. Yeni i20’nin arka diz mesafesi ise 27 mm artarak 882 mm’ye ulaşmış. Otomobilin bagaj hacmi ise 51 litre artarak 352 litreye çıkartılmış. Arka koltuklar yatırıldığı zaman ise toplam bagaj hacmi 1165 litreye ulaşıyor.

Otomobilin içerisinde de dışarıdaki modernlik devam ettirilmiş. Yeni i20’de yer verilen BOSE ses sistemi ile de premium bir ses sistemi iddiası ortaya konuluyor. Bu sistem içerisinde dijital ses işlemcisine sahip dahili amfi sistemi, ön merkez ve arka subwoofer ile birlikte 8 hoparlör ile güçlü bir sistem sunuluyor. Otomobilin en üst donanım seviyesindeki ikiz 10,25 inç ekranlarla sınıfının iddialı modellerinden biri haline getiriyor.

Genel olarak değerlendirdiğimizde Hyundai i20’nın sınıfının en güçlü modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir